A Magyar Látszerész Szövetség ajánlásokat adott ki a napszemüveg minőségét illetően. Az elbírálás során 4 szempontot vesznek figyelembe: az első a megfelelõ UVA, és UVB védelem. Ezt követi a lencse optikai leképzése, amelynek torzítás-mentesnek kell lennie. A napszemüveg csomagolásán vagy leírásán fel kell tüntetni az európai szabványra utaló CE jelzést, valamint azt, hogy a napszemüveg milyen szűrési kategóriába tartozik Az európai szabvány 4 szűrési szintet különböztet meg aszerint, hogy a lencsék mennyi fényt engednek át.
1, Az első kategória:
A lencse a fény 43-80%-át átengedi, vagyis enyhén szűr.
2, A második kategória:
A fény 18-43%-át átengedő napszemüvegek tartoznak, ezeket elsősorban vezetéshez ajánlják.
3, A harmadik kategória:
8-18%-os fényáteresztést jelent, az ilyen napszemüvegek viselése síeléskor vagy vízi-sportok esetén javasolt.
4, A negyedik kategória:
A legerősebb szűrést jelenti, ezeket a 3-8%-os fényáteresztésû napszemüvegeket tilos vezetéshez viselni, ezek az extrém fényviszonyok mellett tevékenykedők, például hegymászók, pilóták számára nyújtanak védelmet.
Az uniós szabvány pontosan meghatározza a napszemüvegekkel kapcsolatos minőségi követelményeket, kérdés: mennyi pénzt kell áldoznunk, ha valóban minőségi terméket szeretnénk vásárolni? A minimális ár egy megbízható minőségű napszemüveg esetében – az OFOTÉRT tájékoztatása szerint - körülbelül 12-17ezer forintra tehető. Mint arról a cég beszámolt, a CE jelzést, és az UV-szűrésre vonatkozó matricát könnyű hamisítani, ezért érdemes a napszemüveget optikai szaküzletben megvásárolni. Hozzátették: az országos UV teszt során azt tapasztalták, hogy sok gyenge minőségű, olcsó napszemüveg is kapható. Ezek ugyan kiszűrik az UV sugarakat, de optikailag erősen torzítanak, némelyik olyannyira, hogy dioptriás szemüvegként viselkedik.Az Ofotért véleménye szerint a lencse színe egészségügyi szempontból nem fontos, mindenki egyénileg dönti el, számára melyik az ideális. A választás során érdemes tekintetbe venni, hogy milyen fényviszonyok közepette hordjuk majd a napszemüveget. A különbözõ színű lencsék eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek: a barna a kontúrokat erősíti, és a zöld torzítja el legkevésbé a színeket. A divatos napszemüveggel kapcsolatban leszögezték: a nagy divat cégek termékei esetében a tervezést is meg kell megfizetni, viszont biztos, hogy ezek esetében mind a keret, mind a lencse minősége kifogástalan.